• Produkty
  • Szukaj
  • Zaciski hamuca tarczowego

Zaciski hamulca tarczowego są odpowiednikami szczęk hamulcowych. Różnica polega na tym, że zacisk współgra z tarczą hamulcową a szczęki z klockami hamulcowymi. Część ta, w obydwu przypadkach odpowiada za zatrzymanie piasty podczas hamowania. Są dwa rodzaje zacisków hamulca tarczowego: mechaniczny i hydrauliczny.

 

Zacisk hamulca Shimano XTR BR-M9120
Produkt niedostępny
Zacisk hamulca Shimano Zee BR-M640
Produkt niedostępny
Zacisk hamulca Shimano XTR BR-M9100
Produkt niedostępny
Zacisk hamulca Shimano SLX BR-M7100
Produkt niedostępny

Zaciski do tarczowych hamulców rowerowych

Hamulce tarczowe mechaniczne są proste w konstrukcji i skuteczne w działaniu, co jest niewątpliwą zaletą ich stosowania. Wystarczy nacisnąć klamkę hamulca, która znajduje się na kierownicy a linka napręży się i uruchomi zacisk na tarczy. Zacisk hamulca tarczowego zaciskając się na tarczy sprawi, że koła będą się coraz wolniej obracały. Użytkowanie i serwisowanie tego rodzaju zacisku jest bardzo proste, gdyż nie wymaga on choćby odpowietrzenia i można to zrobić nawet w trakcie wyjazdu zatrzymując się na chwilę.

Bardziej skomplikowane są natomiast hydrauliczne zaciski hamulca tarczowego, jednak z chęcią wybierane zarówno przez amatorów jak i profesjonalistów. Są to zaciski bardzo efektywne, ale do ich funkcjonowania niezbędny jest specjalny płyn do hamulców rowerowych (np. olej mineralny). Sprawia on, że po naciśnięciu dźwigni hamulca zmienia się ciśnienie, które wprawia w ruch tłoki uruchamiając jednocześnie zacisk.

Zaletami tego rozwiązania jest zapewnienie dużej siły hamowania, dzięki temu, że klocki równomiernie zaciskają się na tarczy oraz to, że są bardziej odporne na uszkodzenia od tych mechanicznych.