• Produkty
  • Szukaj
  • Korby rowerowe

Korby rowerowe to te elementy układu napędowego roweru, które wraz z łańcuchem i systemem zębatek sprawiają, że siła mięśni nóg przekłada się na to, że rower jedzie dzięki finalnemu oddziaływaniu na tylne koło. Dlatego właśnie wybór korby rowerowej jest tak istotny, efekt bowiem pedałowania w dużej mierze zależy od niej. Od odpowiednio dobranej korby rowerowej zależy również efektywność jazdy a także jej komfort. Od tego również czy dobrze dobierzemy komponent zależy również maksymalna prędkość z jaką będziemy się poruszać, czy łatwość z jaką będzie można pokonywać podjazdy, a to jest istotne dla wielu użytkowników jednośladów. 

Zanim jednak dokonany zostanie wybór konkretnej korby rowerowej konieczne jest sprawdzenie czy będzie ona kompatybilna z pozostałymi częściami konkretnego modelu roweru. Kluczowa jest również jakość. Najwyższą zaś jakość części rowerowych, w tym również korb rowerowych gwarantuje japoński producent Shimano. I właśnie te produkty oferujemy w naszym internetowym sklepie. 

Korby rowerowe podzielić można wg typu roweru, w którym mają zostać zamontowane. W zależności od konstrukcji jednośladu wyróżnia się kilka rodzajów mechanizmów:

Korba rowerowa 1-rzędowa – mechanizm ten wyposażony został tylko w jedną tarczę. Stosuje się go przede wszystkim w rowerach torowych, miejskich i single speed. Korby te stosuje się również w najnowszych modelach rowerów górskich, które mają napęd 1x10, 1x11 lub 1x12, ale także w gravelach i rowerach przełajowych.

Korba rowerowa 2-rzędowa – to rozwiązanie stosowane jest w rowerach szosowych, gdy mechanizm wyposażony został w dwie zębatki, z których większa mając większą ilość zębów pozwala na rozwijanie większych prędkości. Ta mniejsza zębatka ma natomiast za zadanie pomoc w pokonywaniu stromych podjazdów.

Korba rowerowa 3-rządowa – w tym mechanizmie funkcjonują aż 3 tarcze różnej wielkości. Jednak w nowoczesnych rowerach, w których stawia się na tylne przełożenia i montuje coraz większą ich ilość rezygnuje się z tego typu rozwiązań. Kiedyś natomiast był to system montowany w zasadzie w każdym typie rowerów. 

Pamiętać należy, że w dobieraniu poszczególnych elementów do układu rowerowego trzeba kierować się budową konkretnego modelu roweru, gdyż wszystkie podzespoły muszą być ze sobą kompatybilne. Nie ma tutaj żadnej dowolności. Dlatego dobierając części do roweru dobrze jest najpierw skonsultować się nami. Chętnie pomożemy w doborze odpowiednich elementów.