• Produkty
  • Szukaj
  • Kasety rowerowe 12-rzędowe

Kasety rowerowe 12-rzędowe to doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy chcą posiadać w swoim jednośladzie naprawdę szeroki zakres przełożeń. Dodatkowo komfort jazdy oraz jej płynność, a także łatwość zmiany i wyboru biegów gwarantuje duża liczba koronek. 

Kaseta rowerowa jest jedną z głównych składowych układu napędowego roweru. Znajduje się zawsze po prawej stronie jednośladu na bębenku tylnej piasty. W jej skład wchodzi od kilku do kilkunastu koronek, które nazywane są rzędami. Mają różną średnicę i różne ilości zębów. Wiele lat temu standardowa kaseta składała się z 6 rzędów, teraz w jednostkach MTB jest ich aż 12, a na rynku zaczynają pokazywać się nawet 13-rzędowe. Jaki jest powód, że tych rzędów wciąż przybywa? Chodzi przede wszystkim o to, żeby w końcu całkowicie wyeliminować przednią przerzutkę. Jednak klasyczne rowery miejskie oraz te przeznaczone dla mniej wymagających rowerzystów jeszcze długo zachowają standardowe kasety 7-rzędowe.

Jednak duże kasety rowerowe stają się niezbędnym wyposażeniem w rowerach przeznaczonych do jazdy górskiej w trakcie pokonywania podjazdów, zwłaszcza tych stromych. Tutaj możliwość płynnego i dużego stopniowania przełożeń ma znaczenie ogromne. Dlatego właśnie kasety 12-rzędowe montuje się właśnie przede wszystkim w rowerach typu MTB oraz w gravelach. Jednak powoli zaczynają być montowane w innych typach jednośladów, choćby w szosówkach.

Kaseta 12-rzędowa, jak i każda inna wymaga by o nią dbać, jak i o cały układ napędowy w rowerze. Dlatego należy ją regularnie czyścić, do tego smarować łańcuch i sprawdzać jego długość. I to właśnie kasety 12-rzędowe wymagają szczególnej uwagi i dbałości, choćby dlatego, że nie są to części tanie, więc dzięki odpowiedniej konserwacji znacząco przedłuża się ich żywotność. 

Producentami, którzy dostarczają na rynek kasety 12-rzędowe najwyższej jakości są m.in. firmy Shimano oraz SRAM. I właśnie kasety 12-rzędowe tych producentów w szerokim asortymencie dostępne są w naszym sklepie internetowym.