• Produkty
  • Szukaj
  • Sztyce rowerowe

Doskonała jakość idąca w parze z bardzo przystępną ceną – tak jednym zdaniem można opisać oferowane w naszym sklepie sztyce rowerowe oraz obejmy do sztyc rowerowych marki PRO. A na jakości nie można oszczędzać, gdyż sztyce rowerowe są może niepozornym, ale bardzo ważnym elementem roweru, mającym ogromny wpływ na bezpieczeństwo jazdy jednośladem. 

Sztyca rowerowa, nosząca również nazwę wspornik sidełka, jest umieszczoną w ramie rurką, która jest zakończona jarzmem, a ten z kolei przykręcony jest do siodełka. Jarzmo daje możliwość regulowania kąta nachylenia siodełka, a także jego przemieszczania w płaszczyźnie do przodu i do tyłu. Natomiast regulacja wysokości siodełka odbywa się przy pomocy sztycy, którą bądź wysuwa się z ramy, bądź się ją chowa. I to właśnie wspornik ramy, nieoceniony element wyposażenia roweru, bierze na siebie część wstrząsów, których doświadcza jednoślad i rowerzysta, choćby podczas jazdy po kocich łbach. 

Sztyca rowerowa, czyli element, do którego przykręcane jest siodełko, w większości rowerów wykonana jest z aluminium i łączy się ze stalowymi elementami, jak choćby śruba. W niektórych wypadkach, dla zmniejszenia ciężaru, wykonuje się ją z karbonu. 

Sztyce rowerowe jako element wyposażenia każdego roweru niewiele się od siebie różnią. Są jednak dostępne również w wersjach specjalistycznych:

  • sztyce regulowane - występują najczęściej w rowerach MTB jak również w modelach gravelowych, gdyż dają możliwość obniżenia siodełka o 50-200 mm
  • sztyce amortyzowane – poprawiają komfort jazdy, dlatego używa się ich przeważnie w rowerach crossowych i trekkingowych, czasem w MTB 
  • sztyce aero -  mają za zadanie zmniejszenie oporu powietrza i montowane są w rowerach szosowych i triathlonowych