• Produkty
  • Szukaj
  • Grupy osprzętu

Grupy osprzętu to nic innego jak zbór części rowerowych zespolonych ze sobą w taki sposób, by były kompatybilne. Współcześnie są to przerzutki i hamulce, choć wcześniej grupy osprzętu zawierały również stery i piasty. 

Podstawowa zasada dotycząca grupy osprzętu jest taka, że im wyższa półka grupy osprzętu, tym produkt jest kierowany do coraz bardziej zaawansowanych użytkowników roweru. Oczywiście nierozerwalnie wiąże się to z poziomem cen.

Grupy osprzętu rowerowego

Przerzutki przednie są bardzo ważnym wyposażeniem roweru, gdyż to ich obecność daje znaczącą poprawę szybkości jazdy i włożonego w uzyskanie szybkości wysiłku. Można wybrać opcję z zębatką kompaktową, podwójną lub potrójną. Zasada jest taka, że im więcej ząbków w korbie, tym opór większy, a co za tym idzie większa siłą pedałów. Oczywiście można również wspomagać się przerzutkami tylnymi. Przerzutki tylne służą do regulacji oporu.

Grupy osprzętu podzielone zostały ze względu na ich rodzaj i zastosowanie. Podstawowe grupy osprzętu dzieli się na te montowane w rowerach przełajowych, szosowych i gravelach a także na te montowane w rowerach górskich. Grupy osprzętu zostały zhierarchizowane pod kątem wydajności, jakości i ceny.