• Produkty
  • Szukaj
  • Spinki do łańcuchów rowerowych

Spinki łańcuchów rowerowych to elementy, które łączą przerwane ogniwa. W momencie, w którym łańcuch się zrywa, możliwe jest jego połączenie spinką. Niektóre łańcuchy mają fabrycznie zamontowaną spinkę (można wówczas cały łańcuch prosto rozpiąć, wyczyścić i spiąć z powrotem). Łańcuchy nieposiadające spinki można rozpiąć (czyli rozłączyć jego ogniwa) tylko za pomocą skuwacza.

Użycie spinek do łańcuchów ułatwia jego konserwację, ponieważ nie musimy używać skuwacza do jego rozkładania i ponownego składania. Sprawdza się to także w trasie, ponieważ nie musimy mieć ze sobą narzędzi, by użyć spinki i naprawić lub konserwować nasz łańcuch.

Spinki rowerowe nie mają wpływu na wytrzymałość czy trwałość łańcucha.

Spinkę należy dobrać do swojego łańcucha (a tym samym do napędu oraz ilości przełożeń). Wybierając spinki dobrych marek, takich jak Shimano czy SRAM, mamy pewność, że nasz łańcuch będzie dobrze złożony. 

Spinka do łańcucha przyda się nam zatem na każdej wyprawie - zawsze warto mieć choć jedną przy sobie, aby w razie awarii można było naprawić łańcuch i jechać dalej. Alternatywą dla spinek do łańcuchów są piny, jednak różnica jest taka, że pin do łańcucha jest elementem jednorazowym. Jeśli połączymy łańcuch pinem, to po rozłączeniu go będziemy musieli użyć kolejnego pina do łańcucha, ten rozłączony stanie się już bezużyteczny.