• Produkty
  • Szukaj
  • Manetki rowerowe

Manetki rowerowe to elementy osprzętu niemal każdego roweru. Dzięki nim możemy zmieniać przełożenia zarówno w przednich zębatkach jak i tylnej kasecie, oczywiście za pośrednictwem przerzutki. To od nich zależy szybkość oraz jakość zmiany przełożeń. Obecnie, ze względu na mnogość typów rowerów, na rynku dostępnych jest naprawdę wiele rodzajów manetek rowerowych. W najprostszym podziale można wyróżnić manetki do rowerów miejskich oraz manetki do rowerów MTB (górskich). Zasadniczo nie będą różniły się znacząco pod względem konstrukcyjnym. Wszystkie z tych manetek rowerowych działają na zasadzie mechanicznej - zmiana biegów następuje za pośrednictwem poprowadzonej do przerzutki linki. Niektóre z manetek, zazwyczaj te z niższych grup osprzętu, posiadają wskaźnik biegu. W manetkach bardziej profesjonalnych nie umieszcza się tego typu usprawnień, ze względu na redukcję wagi manetki rowerowej oraz ewentualne usterki.

Manetki do rowerów miejskich mogą mieć konstrukcję tradycyjną, w której biegi zmieniane są za pomocą jednego lub dwóch spustów lub obrotową, w której linkę naprężamy lub rozluźniamy przy pomocy pokrętła. W rowerach MTB nie sposób spotkać obrotowe manetki rowerowe, w tego typu rowerach montowane są wyłącznie manetki dwuspustowe. Oznacza to, że jednym spustem (zazwyczaj dolnym) przekładamy bieg na cięższy, a drugim (górnym) zrzucamy bieg na lżejszy. W naszej ofercie posiadamy manetki najlepszych producentów, w tym m. in. manetki Shimano oraz manetki SRAM.

Rodzaje manetek rowerowych

Obecnie montowane są manetki, których sposób działania opiera się o dwa podstawowe tryby - obrotowe oraz dźwigniowe. Najpopularniejsze są jednak niewątpliwie manetki dźwigniowe, stosowane powszechnie m.in. przez Shimano. W manetkach tego typu przełożeniami steruje się poprzez pociągnięcie dźwigni.

Jaka manetka rowerowa dla mojego roweru?

Manetkę rowerową musisz dobrać do ilości przełożeń w swoim napędzie. Lewa manetka odpowiadająca przerzutce przedniej może posiadać dwu i trzyrzędowa, w zależności od typu roweru. Natomiast prawa manetka, odpowiadająca przerzutce tylnej, będą działały w zakresie od 7 do 12 przełożeń, w zależności od grupy osprzętu i typu roweru. Manetki rowerowe niższych klas będą posiadały wskaźnik przełożenia, natomiast manetki wyższych klas, ze względu na redukcję wagi, nie będą posiadały takowego wskaźnika.