• Produkty
  • Szukaj
  • Osie i zaciski kół

Osie i zaciski kół to akcesoria rowerowe, które choć niepozorne, to bez nich nie ma możliwości zamontowania koła rowerowego. Ośka bowiem łączy koło z ramą albo widelcem, czyli z widełkami. Zaciski kół pozwalają natomiast na szybkie i wygodne łączenie osi. To od osi zależy poziom sztywności połączenia piasty z ramą i widelcem. Wpływa to bezpośrednio na precyzję jazdy.  

Dzięki małej, niepozornej ośce koło zostaje stabilnie umiejscowione w widelcu i użytkownik roweru nie musi się obawiać, że zacznie się przemieszczać w trakcie jazdy. Jeśli rower używany jest sporadycznie, to rzadko zwraca się uwagę na sposób mocowania koła. Gdy jednak jest w stałym użytkowaniu, a do tego często przewożony samochodem, wówczas sposób mocowania kół ma znaczenia, a osie i zaciski kół stają się jednymi z najważniejszych akcesoriów rowerowych.

Na rynku dostępne są najczęściej dwa warianty mocowania kół do rowerów. Są to szybkozamykacze oraz sztywne osie wtykowe.

Wybierając osie oraz szybkozamykacz mamy pewność, że koło zostanie błyskawicznie przymocowane do roweru z gwarancją stabilności i pewności tego sposobu mocowania i demontażu kół. W tym systemie mocowania kół zbędne są śruby, nakrętki i klucz do obsługi. Czas zdjęcia i założenia koła skrócony został tutaj do absolutnego minimum. 

Natomiast dla bardziej wymagających produkowana jest wersja ze sztywniejszym, bardziej trwałym połączeniem. Osie wtykowe produkowane są przede wszystkim z myślą o rowerach z hamulcami tarczowymi. Oś sztywna utrzymuje dużo skuteczniej koło. A przy odrobinie wprawy szybka wymiana koła z tym systemem łączenia nie nastręcza większych problemów.