• Produkty
  • Szukaj
  • Opony bezdętkowe Tubeless

Nowe technologie wręcz kochają branżę rowerową. Dlatego właśnie użytkownicy dwóch kółek wciąż zaskakiwani się nowinkami, zastanawiając się jak bez tego mogli wcześniej w ogóle funkcjonować. Jednym z takich wynalazków, które stało się odkryciem przełomowym są system bezdętkowe Tubeless. Popularność tego rozwiązania bije rekordy. I nic dziwnego, patent ten ma nieskończenie wiele zalet. I choć Tubeless należy najpierw poddać konwersji, to naprawdę warto.

System bezdętkowy tubeless

System bezdętkowy, jak sama nazwa wskazuje, pozwala jeździć na oponach, wewnątrz których dętek nie ma. A to dzięki temu, że konstrukcja koła posiada specjalnie zaprojektowany profil obręczy. Jej ranty mają zupełnie inny kształt niż te w tradycyjnych modelach, klinując się w rowkach jeszcze głębiej i mocniej. Zapewnia to przeszkodę nie do przebycia dla powietrza uwięzionego wewnątrz takiej opony. Natomiast sama obręcz musi zostać zabezpieczona specjalną taśmą, która zapobiega wydostaniu się powietrza poprzez otwory na nyple, jeśli takowe w obręczy się znajdują. Są bowiem produkowane już takie modele, gdzie otworów nie ma, a ich brak znacząco ułatwia korzystanie z rozwiązania Tubeless. 

Opony rowerowe bezdętkowe Tubeless cechuje dużo wyższa jakość mieszanki gumy, z której są wykonane. Dzięki zastosowaniu dodatkowej warstwy z butylu, do tego wykonanie konstrukcji z gęstszego oplotu TPI i połączeniu tych rozwiązań ze wzmocnieniem bocznych ścianek opony, daje oponę o wyjątkowej szczelności. Wykazuje się ona zwiększoną odpornością na rozcięcia i przebicia, ze zdolnością do utrzymywania ciśnienia wewnątrz na stałym poziomie.

System bezdętkowy Tubeless to komfort jazdy z niższym ciśnieniem w oponach, co pozwala uzyskać lepszą ich przyczepność do podłoża. W przypadku jazdy po piasku znacząco zwiększa się dzięki temu komfort jazdy. W razie przebicia dętkę zastępuje specjalny płyn zwany mleczkiem lub uszczelniaczem, powstały najczęściej na bazie lateksu. I tym sposobem przebicie łata się samo w ciągu kilku sekund, pozwalając na dalszą bezproblemową jazdę.