• Produkty
  • Szukaj
  • Obręcze

Obręcze rowerowe, czyli inaczej felgi rowerowe są odpowiedzialne za stabilną i bezpieczną jazdę rowerem, bo to właśnie one „trzymają oponę”. Dawniej obowiązkowo stalowa, teraz powoli odchodzi do lamusa, a zastępują ją obręcze rowerowe wykonane z aluminium lub włókna węglowego. Sprawia to, że nowoczesne obręcze rowerowe są lekkie a jednocześnie bardzo wytrzymałe. A im lżejsze obręcze tym lżejszy rower, a to gwarantuje osiąganie lepszych rezultatów. 

Oczywiście w budżetowych rowerach miejskich wciąż jeszcze stosuje się obręcze stalowe, ale wydaje się to tylko kwestią czasu, gdy zastąpią je te bardziej nowoczesne rozwiązania. Obręcz połączona jest z piastą za pomocą szprych montowanych w specjalnie przygotowanych otworkach. Ilość szprych zależna jest od konkretnego modelu obręczy rowerowej. Mają one duży wpływ na wzmocnienie koła, zwiększają również jego sztywność.

Dobre jakościowo obręcze, to również gwarancja bezpiecznego hamowania. Ale to zależy również od rodzaju zamontowanych hamulców. Gdy są to hamulce typu V-brake, obręcz jest elementem, na którym się zaciskają. A im lepszy element cierny, tym hamowanie będzie skuteczniejsze. Oczywiście w rowerach wyposażonych w hamulce tarczowe jest to bez znaczenia. 

Wybierając obręcze do roweru należy przede wszystkim wziąć pod uwagę rozmiar opon. Muszą się zgadzać zarówno pod względem średnicy jak i szerokości.