• Produkty
  • Szukaj
  • Zaciski hamulca tarczowego

Zaciski hamulca tarczowego są odpowiednikami szczęk hamulcowych. Różnica polega na tym, że zacisk współgra z tarczą hamulcową, a szczęki z klockami hamulcowymi. Część ta, w obydwu przypadkach, odpowiada za zatrzymanie piasty podczas hamowania. Są dwa rodzaje zacisków hamulca tarczowego: mechaniczny i hydrauliczny.

 

Zacisk hamulca Shimano XTR BR-M9120
Produkt niedostępny
Zacisk hamulca Shimano Zee BR-M640
Produkt niedostępny
Zacisk hamulca Shimano XTR BR-M9100
Produkt niedostępny
Zacisk hamulca Shimano SLX BR-M7100
Produkt niedostępny

Zaciski do tarczowych hamulców rowerowych

Hamulce tarczowe mechaniczne są proste w konstrukcji i skuteczne w działaniu, co jest niewątpliwą zaletą ich stosowania. Wystarczy nacisnąć klamkę hamulca, która znajduje się na kierownicy, a linka napręży się i uruchomi zacisk na tarczy. Zacisk hamulca tarczowego, zaciskając się na tarczy sprawi, że koła będą się coraz wolniej obracały. Do zalet tego typu mechanizmu można zaliczyć prostotę użytkowania i serwisowania. Zacisk mechaniczny nie wymaga odpowietrzania, a standardowe czynności naprawcze uda się samemu wykonać nawet na trasie.

Bardziej skomplikowane są natomiast hydrauliczne zaciski hamulca tarczowego. Niemniej popularne wśród zarówno amatorów, jak i profesjonalistów. Są to zaciski bardzo efektywne, ale do ich funkcjonowania niezbędny jest specjalny płyn do hamulców rowerowych (np. olej mineralny). Sprawia on, że po naciśnięciu dźwigni hamulca zmienia się ciśnienie, które wprawia w ruch tłoki, uruchamiając jednocześnie zacisk. Niepodważalną zaletą zacisków hamulca hydraulicznego Shimano jest zapewnienie dużej siły hamowania. Wynika to z faktu, że klocki równomiernie zaciskają się na tarczy. Innym atutem tego typu akcesorium rowerowego jest większa odporność na uszkodzenia od ich wariantów mechanicznych.